Rodzaje klimatyzacji
Budujesz dom, planujesz kupić mieszkanie w stanie deweloperskim lub przeprowadzić gruntowny remont? To najlepszy moment na wybór klimatyzatora.
Dlaczego? Dzięki wczesnemu planowaniu możesz zaprojektować ukrycie instalacji freonowej w ścianach, w podłodze lub nad sufitem podwieszanym. Na tym etapie istnieje dużo większa swoboda poprowadzenia przewodów instalacyjnych w bruzdach.
Ważny jest na pewno dla Ciebie wystrój domu, mieszkania czy pomieszczeń użytkowych. Planowanie zakupu i montaż klimatyzatora już na etapie projektowania sprawi, że harmonia we wnętrzach nie zostanie zachwiana i nie będzie widocznych elementów instalacji.
Klimatyzator wraz z rozwojem technologii przestał spełniać jedynie funkcję termiczną polegającą na schłodzeniu powietrza. Korzystając z klimatyzatora, możesz również ogrzać pomieszczenia, oczyścić je z alergenów, zneutralizować wirusy, bakterie, grzyby, kurz oraz nawilżyć powietrze. Korzyści zdrowotne odczują wszyscy użytkownicy. Dzięki temu poprawi się jakość powietrza. Jak wybrać klimatyzator by odpowiadał Twoim potrzebom?
Powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, warto zastanowić się nad tym, ile takich urządzeń planujesz zamontować? Jedną czy więcej jednostek?
Wyodrębniamy klimatyzatory typu split – 1:1. Oznacza to jedną jednostkę wewnętrzną i jedną zewnętrzną.
Mamy też urządzenia typu multisplit. Takie urządzenie zwykle wybierane jest do domu, hotelu czy firmy. Możemy wtedy umieścić klimatyzator w kilku pokojach, miejscach, lokalach czy pomieszczeniach. Polega to na zamontowaniu jednej jednostki zewnętrznej i podłączeniu do niej kilku jednostek wewnętrznych.
Kolejny etap to wybór rodzaju klimatyzatora. Naścienny? Kanałowy? Kasetonowy? Przypodłogowy?
Klimatyzator naścienny.
Znów wracamy do pytania, ile takich jednostek klimatyzacyjnych planujemy zamontować. Jeśli jeden to wystarczy jedna jednostka zewnętrzna, czyli split, a jeśli więcej to można rozważyć moduł multisplit. Niestety w razie awarii agregatu zewnętrznego typu multisplit wszystkie klimatyzatory są chwilowo nieczynne. Gdy zastosujemy 1:1, czyli jedna jednostka zewnętrzna i jedna wewnętrzna w razie awarii jednego klimatyzatora pozostałe będą dalej funkcjonować. Ważne jest to, czy chcemy lub mamy możliwość zamontować więcej jednostek na elewacji, czy jednak nie jest to wskazane z przyczyn praktyczno – techniczno – estetycznych. Warto rozważyć również kwestię mocy klimatyzatora, ilości portów w agregacie, żaluzji w jednostce wewnętrznej, aby przekierowywać powietrze. To tylko hasła, ale można o te kwestie zapytać instalatora. Biorąc pod uwagę indywidualną sytuację i warunki techniczne danego obiektu instalator wyjaśni zasadność zalecanego rozwiązania.
Klimatyzator kanałowy
Może wahasz, się czy zainwestować w multisplita, czy w klimatyzację kanałową. Klimatyzacja kanałowa to jednostka wewnętrzna, która jednak różni się tym, że doprowadza ogrzane lub schłodzone powietrze za pomocą kanałów. Warto rozważyć taki wybór w biurach, hotelach, miejscach handlowych, a czasem i w domach, na poddaszu czy w serwerowni. Często montowana jest nad sufitem podwieszanym, na strychu lub w garażu. Dostępna jest w technologii split i multisplit. Do montażu warto stosować sztywne kanały, a nie elastyczne. Dodatkowo trzeba przemyśleć długość kanałów. Zastosowanie kanału elastycznego na długich odcinkach może spowodować zmniejszenie wydajności czynnika chłodzącego. Zaletą zastosowania klimatyzatora kanałowego możliwość umieszczenia go miejscu niewidocznym.
Klimatyzator kasetonowy.
Znakomite rozwiązanie do biur, obiektów handlowych czy gabinetów. Ze względu na szeroki zakres mocy coraz częściej montowany jest również w mniejszych pomieszczeniach domowych. Montuje się go w suficie podwieszanym typu kasetonowego lub w suficie rastrowym przypominającym stalową kratownicę. Warto zaplanować i zaprojektować zastosowanie klimatyzatora kasetonowego na etapie budowy czy przystosowywania pomieszczenia. Zaletą jest wygląd i estetyka urządzenia. Wpasowuje się w płaszczyznę sufitu, dzięki czemu wizualnie nie zwraca na siebie uwagi. Oprócz zalet wizualnych klimatyzator kasetonowy ma istotne walory techniczne. Powietrze dzięki nawiewowi równomiernie rozprowadzone jest po całym pomieszczeniu. Istnieje duży wybór w zakresie mocy klimatyzatora od 3,5 do 15,5 kilowata. Idealnie wpasuje się wymiarem w rozmiar kasetonu. Jedną z ważniejszych korzyści dla użytkowników jest cicha praca urządzenia, efektywność energetyczna A++, ekologiczny czynnik R 32. Nawet w minusowych temperaturach może pracować w sposób ciągły.
Klimatyzator przypodłogowy
Inaczej nazywany konsolowym. Sprawdzi się na poddaszu, czyli w miejscach, gdzie wysokość ścian nie jest zbyt duża. Jest mniejszy od tradycyjnego grzejnika, a może spełniać jego funkcję, czyli grzewczą lub chłodzącą jak typowy klimatyzator. Zarówno nawiew górny jak i dolny umożliwi równomierne ogrzanie lub ochłodzenie powietrza. Są to urządzenia wysokiej jakości. Zastosowany czynnik chłodniczy to R 32. Jest ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Dodatkowo oczyszcza powietrze, hamując wzrost alergenów, grzybów i wirusów. Możesz się cieszyć czystym, nawilżonym i bezpiecznym powietrzem. Oczywiście należy wspomnieć także o walorach estetycznych. Nowoczesny wygląd sprawia, że jest on ponadczasowy.
Jak więc wybrać klimatyzator?
Odpowiedź jest prosta. Odpowiedni do wielkości pomieszczenia. Należy wybrać właściwą moc chłodniczą i grzewczą. Wybór klimatyzatora zależy też od takich czynników jak nasłonecznienie i ilość oraz powierzchnia okien.
Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry techniczne. Moc, o której już wspominaliśmy, dostosowanej do powierzchni pomieszczeń. Ale również, jaki zastosowano czynnik chłodniczy? Ekologiczny, R 32? Jaki jest rodzaj sprężarki? Wydajny, konwertorowy czy inny? Jaka jest klasa efektywności energetycznej? A++ Czy jest wbudowana pompka skroplin?
Inna istotna sprawa to czynnik akustyczny, czyli głośność klimatyzatora. Wraz z rozwojem technologii klimatyzatory w trybie nocnym osiągają jedynie około 30 decybeli. Do 30 decybeli ucho ludzkie odbiera takie dźwięki jako ciszę. Głos ludzki to 50 decybeli, szelest liści – 30 decybeli, 90 decybeli generuje ruch uliczny. Widać więc wyraźnie, że te urządzenia nie będą wpływać na zakłócenie snu dzieci czy dorosłych.
Jak zamaskować klimatyzator? Można go ukryć w pomieszczeniu mniej reprezentatywnym. Dobrym rozwiązaniem może się okazać montaż klimatyzatora w garderobie a w salonie zamontowanie jedynie kratki wentylacyjnej.
Oczywiście w dobie rozwoju technologii design obudowy klimatyzatora jest często ozdobą i wzbogaca wystrój wnętrza. Obudowa plastikowa czy ze stali szczotkowanej? A może zamiast białej czerwona czy w kolorze szampańskim? Wyświetlacz z obrazem czy podświetlenie Led? A może obudowa tekstylna dopasowana do zasłon, dywanu czy materiału obiciowego mebli?
Zwróć się do nas – udzielimy Ci fachowego doradztwa w tym temacie. Mamy doświadczenie i chętnie wykonamy dla Ciebie projekt, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom zarówno estetycznym jak i technicznym. A korzyść odniosą wszyscy użytkownicy.