• ul. Chodkiewicza 19C
    14-300 Morąg
  • Poniedziałek-Piątek
    8:00 - 17:00
Infolinia / biuro

577 166 667

close
Serwis klimatyzacji | KRW Serwis
lip

Czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji

Klimatyzator to wielofunkcyjne urządzenie. Do jego głównych zadań należy ochładzanie/ogrzewanie i oczyszczanie powietrza. Aby jego praca mogła przebiegać bez zakłóceń, ważny jest odpowiedni serwis. Jak możesz zadbać o swoje urządzenie? Kiedy i w jaki sposób należy je serwisować? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Dlaczego należy regularnie serwisować klimatyzację?

Regularne serwisowanie urządzenia przedłuża jego żywotność na lata oraz wpływa na jego sprawność i wydajność. Czysta klimatyzacja to czyste powietrze, wolne od wirusów, bakterii i grzybów. A dbając o jakość wdychanego powietrza, dbasz o swoje zdrowie. Dbałość o klimę to także troska o nasze środowisko. Gdy urządzenie jest szczelne, nie dochodzi do ubytku czynnika chłodzącego, z którym należy obchodzić się bardzo ostrożnie.

Serwis i konserwacja klimatyzatora to niezbędne procedury, które pozwalają nam na bezpieczne korzystanie z urządzenia. Część prac konserwatorskich możesz wykonać sam. Należy jednak pamiętać, że pewien zakres prac należy zostawić wyłącznie fachowcom. Obecnie niemal wszystkie nowe klimatyzatory objęte są nawet 7-letnią gwarancją. Aby ją jednak zachować, producent wymaga regularnego serwisowania sprzętu z częstotliwością co najmniej raz na pół roku (polecane okresy serwisowania to początek sezonu (wiosna) oraz jego koniec (jesień)).

Serwis klimatyzacji

Podczas serwisu klimatyzacji należy sprawdzić:

  • obudowę urządzenia (kontrola uszkodzeń i zabrudzeń)
  • lamele skraplacza oraz wentylator (kontrola czystości oraz sprawdzenie pracy wentylatora)
  • filtr w jednostce wewnętrznej – (kontrola poziomu jego zabrudzenia oraz jego wymiana lub mycie)
  • parownik (wyczyszczenie środkiem czyszczącym i odgrzybiającym)
  • układ skroplin (w razie potrzeby udrażnianie środkiem chemicznym)

W ramach profesjonalnego serwisu dokonuje się m.in. kontroli ciśnienia gazu w urządzeniu, instalacji elektrycznej, zasilającej i sterowniczej oraz szczelności układu.

Poniżej przedstawiamy niektóre z wymienionych wyżej procedur. Przekonaj się, które z nich możesz wykonać samodzielnie.

Czyszczenie i wymiana filtrów w klimatyzacji

Klimatyzacja oczyszcza powietrze. Za sprawą specjalnych filtrów wyłapuje unoszący się kurz, bakterie, wirusy oraz grzyby. Aby praca urządzenia przebiegała bez zakłóceń, filtr powinien być regularnie sprawdzany i w razie konieczności czyszczony bądź wymieniany. Jest to bardzo ważne, ponieważ zanieczyszczony, powoduje spadek wydajności klimatyzatora, jego głośniejszą pracę oraz wyższe zużycie energii. Co więcej, w trakcie chłodzenia powietrza pojawia się wilgoć, której nadmiar jest niekorzystny dla budynku. Zwłaszcza gdy filtry są zapchane, wilgoć zaczyna się skraplać, co powoduje nieestetyczne zacieki na ścianie. Do tego może dochodzić nieprzyjemny zapach powietrza wywołany namnażaniem się wirusów, bakterii i pleśni wewnątrz urządzenia. Niestety sprawa jest poważniejsza niż się wydaje. Niektóre z tych mikroorganizmów mogą powodować choroby, zwłaszcza układu oddechowego (przykładem może być Legionelloza).

W powszechnie dostępnych urządzeniach możesz spotkać się z dwoma rodzajami filtrów: jedno – i wielokrotnego użytku. W przypadku pierwszych z nich, po prostu musisz dbać o ich regularną wymianę.

Gdy używasz klimatyzacji wyłącznie latem – powinna wystarczyć jedna wymiana na początku sezonu.

Jeśli używasz klimatyzacji częściej – powinieneś wymienić filtr co najmniej raz na pół roku. Najlepiej zajrzeć do filtra mniej więcej co 3 miesiące, aby sprawdzić jego stan. Przy czym wszystko zależy od ilości kurzu i pyłów znajdujących się w powietrzu (niektóre urządzenia, posiadają sygnalizację zabrudzenia).

W przypadku filtrów wielokrotnego użytku należy je regularnie oczyszczać z tą samą regularnością, którą opisaliśmy powyżej. W pierwszym etapie do zdjęcia zanieczyszczeń można użyć odkurzacza. Oczywiście wcześniej należy wyjąć filtr z urządzenia. Warto w tym momencie wyposażyć się w jednorazowe rękawiczki, tak by zminimalizować bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami. Następnie możesz oczyścić filtr za pomocą szmatki i ciepłej wody. Nie zaleca się stosowania ostrych, żrących środków chemicznych. W przypadku filtrów wielorazowych należy kontrolować stopień ich zużycia. W tym celu warto zapoznać się ze wskazaniami producenta, który powinien określić co ile i jak należy czyścić filtr.

Czyszczenie obudowy klimatyzatora

Mimo obecności filtra część zanieczyszczeń może osadzać się na łopatkach wentylatora i powierzchni wymienników. Wlot i wylot powietrza wyczyść miękką i suchą tkaniną. Jeżeli mimo to, nie udaje Ci się usunąć całego zabrudzenia, możesz użyć wody z mydłem. Szmatkę należy jednak dobrze odcisnąć z nadmiaru wody.

Serwis podzespołów wewnętrznych – kto powinien się tym zająć?

Choć część prac możemy wykonać samodzielnie, serwis podzespołów wewnętrznych powinien zostać zlecony specjalistom, którzy są  do tego odpowiednio przeszkoleni. W ramach serwisu zostanie dokonany przegląd obudowy i elementów elektrycznych, szczelność układu chłodniczego i w razie potrzeby napełnianie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym. Serwisant zajmie się także oczyszczeniem lub wymianą filtra oraz naprawą, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czyszczenie skraplacza i parownika

Gdy parownik i skraplacz są zabrudzone, wymiana ciepłego i chłodnego powietrza zostaje ograniczona, a całe urządzenie pracuje głośniej, pobiera więcej energii i jest bardziej narażone na awarię. Dlatego oprócz usunięcia widocznych dla oka zanieczyszczeń, warto skorzystać ze środków o działaniu dezynfekującym. Do dyspozycji mamy kilka różnych metod. Stosując środki chemiczne, warto sprawdzić czy dany preparat posiada atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny), który poświadcza, że produkt pod względem składu chemicznego jest bezpieczny dla zdrowia. To bardzo ważne!

Przykładowe metody czyszczenia klimatyzacji:

  • Środek chemiczny w postaci pianki – preparat umieszczony jest w butelce z aerozolem, zakończonej wężykiem. Aplikacja preparatu jest szybka i łatwa. Idealna dla dobrze utrzymanych, regularnie serwisowanych klimatyzacji.
  • Ozonowanie – ozon to odmiana tlenu, która posiada silne właściwości dezynfekujące. Często czujemy jego charakterystyczny zapach zaraz po burzy. Zaletą tej metody jest jej wysoka skuteczność. Nie ma dla niej miejsc trudnodostępnych.
  • Ultradźwięki – używamy tu specjalnego płynu dezynfekującego oraz urządzenia emitującego dźwięki o częstotliwości 1,7 MHz. Dzięki tej metodzie płyn zmienia się w parę, która dociera do każdego zakamarka klimatyzacji.

Koszt serwisu klimatyzacji

Koszt serwisu klimatyzacji montowanych przez KRW Serwis to 120 zł (ew. +30 zł, jeśli jest założona pompka skroplin). Oczywiście możesz zlecić nam także serwis urządzeń montowanych lub dotychczas obsługiwanych przez inne firmy. Pracujemy głównie na terenie Trójmiasta, Olsztyna i okolic, choć w zależności od zakresu prac możemy przyjąć zlecenie w każdej części Polski. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zachęcamy Cię do skontaktowania się z nami telefonicznie lub mailowo.

Call Now ButtonZadzwoń