• ul. Chodkiewicza 19C
    14-300 Morąg
  • Poniedziałek-Piątek
    8:00 - 17:00
Infolinia / biuro

577 166 667

close
KRW Serwis
lip

Czy klimatyzator tylko chłodzi, czy też grzeje?

Chociaż klimatyzacja kojarzy nam się głównie z chłodnym powietrzem, okazuje się, że urządzenie to pozwala przetrwać nie tylko upały. Coraz częściej producenci oferują klimatyzatory z funkcją ogrzewania powietrza. Kupując jedno urządzenie, zyskujemy 2 rozwiązania. Jednak czy funkcja grzania rzeczywiście zdaje egzamin? Jak dobrać odpowiedni klimatyzator? Na te i inne pytania odpowiemy w tym poście.

Na czym polega ogrzewanie klimatyzatorem i kiedy warto je zastosować

Klimatyzator jest pompą ciepła. Mechanizm chłodzenia polega na odebraniu ciepła i przepompowaniu go na zewnątrz, a sam powiew zimnego powietrza jest skutkiem ubocznym tego procesu. Działanie to jednak można odwrócić, uzyskując efekt ogrzania powietrza w pomieszczeniu. Jak więc widać, w zależności od zapotrzebowania jednostki wewnętrzna i zewnętrzna stają się parownikiem lub skraplaczem – zawsze chodzi o przenoszenie energii cieplnej. Jest to możliwe dzięki sprężaniu (skraplaniu) i rozprężaniu (parowaniu) czynnika chłodniczego.

Ogrzewanie klimatyzatorem z reguły stosowane jest jako źródło uzupełniające – choć zdarzają się w tej kwestii wyjątki. Najczęściej korzystamy z niego w sezonie przejściowym, a więc wiosną oraz jesienią. Chłodne dni i jeszcze zimniejsze noce sprawiają, że temperatura w naszych pomieszczeniach nie jest już tak komfortowa. Zanim więc uruchomimy centralne ogrzewanie na dobre, możemy skorzystać z funkcji pompy ciepła, zainstalowanej w klimatyzatorze. Obecnie wiele modeli klimatyzatorów pozwala na ogrzewanie pomieszczeń przy temperaturach zewnętrznych dochodzących do -15 st. C. Przy czym należy wspomnieć, że są jednostki, które pracują nawet przy temperaturze – 30 st. C za oknem. W ten sposób mogą stanowić nie tylko alternatywę, ale nawet jedyne źródło ciepła.
Ogrzewać powietrze mogą wszystkie klimatyzatory, niezależnie czy jest to urządzenie typu Split, Multisplit, czy VRF (VRV).

Jak ustawić klimatyzację na grzanie?

Klimatyzator może być sterowany zdalnie za pomocą pilota. Elektroniczny termostat kontroluje temperaturę w pomieszczeniu i utrzymuje ją na zadanym poziomie. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwalają na sterowanie klimatyzacją z poziomu telefonu.

Zalety ogrzewania pomieszczenia klimatyzatorem

Bez wątpienia jedną z największych korzyści jest fakt, że w ten sposób nie generujemy zanieczyszczeń ani nie przyczyniamy się do powstawania smogu. Obsługa urządzenia jest banalnie prosta. Wystarczy jedno kliknięcie, by powietrze zostało ogrzane do oczekiwanego poziomu. W przeciwieństwie do tradycyjnych sposobów ogrzewania nie musisz wykonywać brudnych czynności. Dodatkowo klimatyzator dzięki filtrom, oczyszcza powietrze z kurzu, roztoczy i alergenów, dzięki czemu znacząco zwiększa się jego jakość. To źródło ogrzewania, które jest również dość tanie i energooszczędne. Nic dziwnego, że rozwiązanie to zjednuje sobie coraz większą rzeszę zwolenników.

Czy to się opłaca?

Skoro już mowa o cenie, to czy ogrzewanie klimatyzatorem jest rzeczywiście tak opłacalne? Jeśli dotychczas korzystałeś z opcji ogrzewania elektrycznego, czy akumulacyjnego, z pewnością zauważysz różnicę. Koszty ogrzewania domu mogą być nawet o 60-80% niższe niż w przypadku ogrzewania za pomocą grzejników elektrycznych lub innych tradycyjnych form.

Dla przykładu: grzejnik o mocy 3000 W zużywa dokładnie tyle samo, czyli 3000 W energii elektrycznej. Natomiast klimatyzator o mocy chłodniczej 3500 W, w zależności od modelu może zużyć ok. 700 – 800 W.

Należy pamiętać, że koszt ogrzewania klimatyzatorem jest kwestią dość indywidualną. Może zależeć od wybranego przez użytkownika poziomu temperatury, do której ogrzane ma zostać pomieszczenie.

Jaki klimatyzator do ogrzewania wybrać?

Przed wyborem klimatyzatora, musimy uwzględnić kilka czynników, które będą miały bezpośredni wpływ na pracę urządzenia. Między innymi: usytuowanie pomieszczenia w budynku, usytuowanie całej nieruchomości względem stron świata (nasłonecznienie), termoizolacja budynku, wysokość pomieszczenia i sąsiedztwo innych pomieszczeń. Nie bez znaczenia są również nasze możliwości finansowe. Jeżeli dysponujemy stosunkowo niewielkimi środkami, możemy zainwestować w klimatyzatory przenośne, które ogrzewają powietrze za pomocą grzałki elektrycznej. Jednak znacznie tańsze w eksploatacji okażą się bardziej zaawansowane urządzenia. Więcej na temat doboru klimatyzatorów pisaliśmy w poście Dobór mocy klimatyzatora.

Klimatyzacja i ogrzewanie w jednym – jakie funkcje powinno mieć urządzenie?

Na rynku mamy naprawdę wiele urządzeń. Łatwo pogubić się w tak bogatej ofercie. Poniżej przygotowaliśmy dla was, krótką informację, jakie funkcje powinien mieć dobrej klasy klimatyzator:
– Termostat – urządzenie powinno utrzymywać zadaną temperaturę, dzięki czemu pomieszczenie szybko się nie wychładza.
– Automatyczny restart – gdy dojdzie do chwilowego wyłączenia lub zaniku napięcia, klimatyzator powinien włączyć się automatycznie, tak by czas przerwy w działaniu urządzenia był jak najkrótszy.
– Wysoka klasa energetyczna = tańsza eksploatacja. Często to większy wydatek na start, ale także większa oszczędność w dłuższej perspektywie.
– Ciche i wydajne działanie nawet przy skrajnie niskich temperaturach.
– Zdalne sterowanie za pośrednictwem pilota lub telefonu.
– Tryb odszraniania, uruchamiany w razie konieczności i spadku temperatur – zapobiega gromadzeniu się lodu w urządzeniu.

Jaki klimatyzator do grzania wybrać?

Zanim zakupisz klimatyzator, warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże Ci wybrać urządzenie idealnie dostosowane do Twoich wymagań i potrzeb. Skontaktuj się z naszymi fachowcami. W KRW SERWIS możesz liczyć na kompleksową obsługę. Nie tylko doradzimy, ale także zajmiemy się instalacją i serwisem Twojej klimatyzacji.

Call Now ButtonZadzwoń