Dobór mocy klimatyzatora
Jak obliczyć potrzebną moc chłodniczą klimatyzatora?
Choć klimatyzacja jest już niemal standardem w przestrzeniach biurowych, w mieszkaniach i domach jednorodzinnych podchodzi się do niej z lekkim dystansem. Klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia – to często powtarzana opinia. Czy jednak słuszna? Przede wszystkim należy wyjaśnić, iż problem nie tkwi w urządzeniu, ale w niewłaściwym sposobie korzystania z niego. Najczęstsze błędy? Nieregularne serwisowanie, dobranie niewłaściwego typu urządzenia względem pomieszczenia, czy zadawanie zbyt niskiej temperatury.
Czy wiedziałeś, że aby organizm człowieka mógł szybko adaptować się do zmian temperatury, różnica między miejscem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym powinna być nie większa niż 6 stopni C?
Tak więc stosowanie klimatyzatora w domu jest bezpieczne dla zdrowia, o ile zachowuje się odpowiedni rozsądek w ustawianiu parametrów.
Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację?
Największą zaletą klimatyzacji jest komfort termiczny oraz optymalna wilgotność powietrza. Stwarza ona idealne warunki do odpoczynku w upalne dni. W klimatyzowanych pomieszczeniach świetnie odnajdują się osoby z nadciśnieniem, chorobami krążeniowymi, a także uczniowie i pracownicy wykonujący pracę umysłową. Co więcej, klimatyzator podnosi jakość powietrza. Oczyszcza je z bakterii, wirusów, a także zanieczyszczeń. Urządzenie to jest zbawieniem dla alergików, ponieważ jest w stanie wyłapać cząsteczki alergenów krążące w powietrzu.
Wybieramy klimatyzację – od czego zacząć
Oczywiście podczas wyboru klimatyzacji w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad jej rodzajem. Z pewnością pod uwagę musimy wziąć kilka czynników: m.in. czy ma być uwzględniona w projekcie budowy, czy też będzie montowana w już istniejącym budynku. Kolejna sprawa to ilość klimatyzowanych pomieszczeń.
To bardzo obszerny temat, którym z pewnością zajmiemy się w kolejnych postach na tym blogu. Jeżeli jednak chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą, którą znajdziesz tutaj (https://krwserwis.pl/uslugi/klimatyzacja).
Moc chłodnicza klimatyzatora – dlaczego należy ją uwzględnić?
Wydajność klimatyzatora powinna być dostosowana do naszych realnych potrzeb i kubatury pomieszczenia. Dzięki temu zapewniamy sobie szybkie schłodzenie wnętrz oraz utrzymanie optymalnej temperatury, nawet podczas upałów.
Zainstalowanie urządzenia o zbyt niskiej mocy chłodniczej sprawia, że klimatyzator musi stale pracować na najwyższej mocy, co może doprowadzić do jego przedwczesnego zużycia oraz znacząco zwiększa koszty eksploatacji.
Z kolei stosowanie urządzeń o zawyżonej wydajności może obniżyć trwałość sprężarki.
Zanim obliczysz
Warto pamiętać, że podane niżej obliczenia mają jedynie wartość orientacyjną. Oprócz kubatury pomieszczenia (która ma tu kluczowe znaczenie) należy uwzględnić obciążenie cieplne pomieszczenia. Izolacja budynku, metraż powierzchni oszklonej oraz jej umiejscowienie, dodatkowe źródła ciepła, obecność rolet lub żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych mają istotny wpływ na temperaturę pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest także ilość osób przebywających w danym pomieszczeniu. Tak więc aby dokonać dokładnych pomiarów, warto zasięgnąć pomocy fachowców, którzy uwzględnią wszystkie podane wyżej czynniki.
To warto wiedzieć: Wiele osób decyduje się na zakup przenośnego klimatyzatora. Atrakcyjną opcją wydaje się być możliwość swobodnego przenoszenia go z jednego pomieszczenia w drugie. Biorąc jednak pod uwagę powyższe wskazówki, warto pamiętać, że nawet pomimo podobnej powierzchni, urządzenie może inaczej sprawować się w każdym z pomieszczeń.
Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc klimatyzatora?
Poniżej prezentujemy sposób jak wstępnie oszacować zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Najprostszą metodą jest zastosowanie następującego przelicznika:
10 m2 = 1 kW mocy chłodzenia
Warto w tym miejscu podkreślić, że powinien być on stosowany wyłącznie dla pomieszczeń o standardowej wysokości, ok. 2,5 metra.
Przykład: Jeżeli szukasz klimatyzacji do salonu o powierzchni 40 m2, wstępną rekomendacją byłby klimatyzator 4kW. Przy czym jest to wartość orientacyjna. Pod uwagę musimy wziąć jeszcze wspomniane czynniki, które zwiększają zapotrzebowanie na moc chłodzenia, takie jak: usytuowanie okien, słaba izolacja budynku, połączenie salonu z innymi pomieszczeniami, np. kuchnią oraz dodatkowe punkty grzejne (kuchnia, lodówka, lub inne urządzenia).
Dobór klimatyzatora do kubatury
W przypadku pomieszczeń o niestandardowej wysokości, warto zastosować następujący wzór:
kubatura [m3] x 40 = moc chłodnicza [W]
Przykład: W przypadku pomieszczenia o powierzchni 40 m2 i 3 metrach wysokości minimalna moc klimatyzatora to 4800W.
To warto wiedzieć: W przypadku pomieszczeń o dużej powierzchni (np. 50 m2) lepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie dwóch układów chłodzenia (2 x 2,5kW), niż jednego o mocy 5 kW ze względu na układ pomieszczenia i komfort użytkowania.
Dowiedz się więcej
Zainteresowanie montażem klimatyzacji często jest współmierne do temperatury za oknem. Zamiast czekać do prawdziwych upałów, warto już teraz zastanowić się nad doborem odpowiedniego klimatyzatora. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszamy Cię do kontaktu z KRW Serwis. Konsultacja i wycena jest całkowicie bezpłatna. Dzięki fachowej pomocy z pewnością znajdziesz optymalne rozwiązanie.