• ul. Chodkiewicza 19C
    14-300 Morąg
  • Poniedziałek-Piątek
    8:00 - 17:00
Infolinia / biuro

577 166 667

close
Jednoska split | KRW Serwis
paź

Klimatyzator typu split – jak dobrać miejsce montażu dla jednostki zewnętrznej i wewnętrznej

Klimatyzacja typu split to urządzenie, które składa się z jednostki wewnętrznej (zainstalowanej w pomieszczeniu – np. na ścianie, czy suficie) oraz zewnętrznej (montowanej na zewnątrz budynku). Najczęstszym wyborem, jeżeli chodzi o miejsce montażu agregatu zewnętrznego jest ściana elewacyjna budynku. Co jednak w sytuacji, gdy nie możemy pozwolić sobie na taką instalację? Czytając ten artykuł dowiesz się, jakie mimo to masz możliwości i co powinieneś wziąć pod uwagę. Na koniec doradzimy Ci także, gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną twojego urządzenia.

Wspomniana wcześniej sytuacja dotyczy między innymi starych kamienic objętych opieką konserwatora budynków. Na szczęście, nowoczesne rozwiązania i technologie pozwalają na umieszczanie klimatyzatora na dachu, poddaszu, w garażu, a nawet na balkonie. Dzięki takim sprytnym rozwiązaniom, bez względu na to, czy jesteś mieszkańcem zabytkowej kamienicy, czy nowoczesnego budynku, możesz cieszyć się idealną temperaturą w swoich pomieszczeniach.

Dach

Decydując się na montaż klimatyzatora na dachu, szybko dojdziesz do wniosku, że jest to rozwiązanie niemal idealne. Nie ma znaczenia, czy jest to dach płaski, czy spadzisty. Nie ma także różnicy, czy jest pokryty blachą, papą, czy dachówką. Pod uwagę należy wziąć jednak kilka czynników. Przede wszystkim, urządzenie trzeba będzie zamontować w odpowiedniej odległości od powierzchni dachu. Jest to konieczne, aby nie blokować ewentualnych, przyszłych prac remontowych. Taki montaż nie będzie również przeszkadzał podczas odśnieżania. Klimatyzator powinien zostać zamontowany pionowo. Należy go również właściwie wypoziomować. Dzięki zastosowaniu tzw. łap, mocowanie jest solidne i stabilne. Koniecznością może okazać się instalacja pompki skroplin. Ważna informacja: jeżeli budynek należy do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, należy uzyskać zgodę na montaż od właściciela lub administratora budynku.

Poddasze, garaż

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora z powodzeniem bywa również montowana na niezamieszkałych strychach lub poddaszach. Jednak, w przeciwieństwie do dachu napotykamy pewne utrudnienia. Otóż temperatura jaka tu panuje jest zazwyczaj wyższa niż na zewnątrz budynku. Może stanowić to przeszkodę w efektywnej wymianie powietrza z otoczeniem i negatywnie wpływać na wydajność urządzenia. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy decydujemy się na instalację klimatyzatora w garażu. Dlatego też kluczową rolę odgrywa tu zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Kolejną sprawą, którą należy wziąć pod uwagę, to odpowiednie wypoziomowanie urządzenia i zapewnienie mu solidnej podstawy. W ten sposób minimalizujemy drgania, które mogłyby przenosić się na kondygnacje mieszkalne. Nie możemy też zapomnieć o konieczności odprowadzania skroplin. W tym celu instaluje się specjalną rurkę służącą wyprowadzaniu wody, która skrapla się z jednostki wewnętrznej na zewnątrz. Zazwyczaj jej koniec umieszcza się bezpośrednio do odpływu kanalizacji lub rynien.

Balkon, parapet

Szczęśliwi posiadacze balkonów zyskują dodatkową przestrzeń do montażu klimatyzatora. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim położeniu urządzenia. Wylot powinien być ustawiony w taki sposób, aby podmuch powietrza nie przeszkadzał w swobodnym korzystaniu z przestrzeni balkonowej, dlatego najlepiej umieścić go przodem do balustrady. Musimy pozostać wyczuleni na to, aby nie zastawić urządzenia meblami lub innymi przedmiotami, które utrudniałyby jego pracę.

O czym warto wspomnieć, mamy również możliwość instalacji agregatu na parapecie. I co ważne, takie rozwiązanie nie wymaga zgody właściciela budynku.

Na ziemi

Właściciele domów jednorodzinnych mogą zdecydować się na instalację urządzenia na ziemi. Powodów takiej decyzji może być wiele, ale najczęściej pod uwagę brana jest estetyka projektu. Wybierając do tego odpowiednie miejsce, trzeba pamiętać, że klimatyzator nie może być usytuowany bezpośrednio na ziemi. Śnieg, zanieczyszczenia, czy liście to rzeczy, które nie chcemy, aby miały kontakt z naszym urządzeniem.

Ogólne zasady dotyczące montażu jednostek zewnętrznych:

Optymalnym miejscem do zamontowania jednostki zewnętrznej jest północna ściana budynku, która w naturalny sposób jest zacieniona, co zapewnia większe bezpieczeństwo eksploatacji. Po stronie południowej urządzenie nagrzewa się zdecydowanie szybciej. Nadmierne nasłonecznienie może doprowadzić do nadmiernego przeciążenia urządzenia i jego przegrzania.

Kolejna sprawa związana jest z zapewnieniem swobodnego dostępu do wymiany strumienia powietrza. W przeciwnym razie taka sytuacja może również prowadzić do przeciążenia i przegrzania klimatyzatora. Dlatego też nie należy montować go we wnękach ściennych lub zasłaniać.

Instalowanie jednostki wewnętrznej

W tym artykule dość obszernie zajęliśmy się możliwościami montażu agregatu zewnętrznego. Jeżeli chodzi o montaż jednostki wewnętrznej, sprawa jest nieco prostsza. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje:

  • najczęstsze miejsce montażu klimatyzatora to okolice okna, musimy jednak uważać, aby czujnik temperatury nie był narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych;
  • klimatyzator montujemy przede wszystkim w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu, a więc w sypialni i salonie;
  • jednostka powinna mieć zapewnione minimum 10 cm wolnej przestrzeni z każdej strony (również od sufitu) aby ułatwić cyrkulację powietrza i dostęp w czasie serwisu;
  • urządzenia nie montujemy w pobliżu sofy, kanapy i przestrzeni gdzie powietrze może nawiewać bezpośrednio na użytkownika;
  • urządzenie nie może być przysłonięte meblami, czy zasłoną;
  • montaż klimatyzatora w rogach pomieszczeń może skutkować natężeniem hałasu, wynikającemu z pracy urządzenia;
  • jeżeli szukasz odpowiedniego miejsca na montaż jednostki wewnętrznej, warto zawczasu uwzględnić jej rozmiary.  Podpowiadamy, że najmniejsze agregaty mają wymiary 75/25/30 cm (szer/głęb/wys)
  • urządzenie najlepiej zainstalować w taki sposób, aby odpływ wody odbywał się grawitacyjnie.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z instalacją klimatyzacji, zachęcamy Cię do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na każde pytanie i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

 

 

 

Call Now ButtonZadzwoń