ZADZWOŃ!
577 166 667

Wentylacja

Wentylacja

Każdy dom musi posiadać system wentylacyjny, co reguluje polska norma budowlana. Może to być zarówno system tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, w którym powietrze powinno przepływać z nieszczelności okien do kratek wywiewnych umieszczonych w kominach wentylacyjnych, jak i system wentylacji mechanicznej. To od inwestora zależy, który system wentylacyjny wybierze. Obiekt jednak musi być wentylowany, tj. musi istnieć w nim wymiana powietrza zużytego na świeże.

Wbrew pozorom wiele osób uważa, że klimatyzacja jest w stanie zastąpić wentylację. Należy jednak pamiętać, że są to dwie zupełnie różne instalacje, pełniące zróżnicowane funkcje. Mają one za zadanie poprawić komfort wentylacyjny w budynku, a przy tym uzupełnić wzajemnie swoje działanie. Mimo to nie wolno rezygnować z wentylacji po zamontowaniu klimatyzacji.

Gdy w pomieszczeniu zamontowano mechaniczne wspomaganie wentylacji, koniecznie trzeba zatrzymać wentylatory na czas pracy klimatyzacji. W przeciwnym razie urządzenie będzie musiało pracować intensywniej, by schłodzić stale napływające do budynku gorące powietrze, co wiąże się ze zwiększeniem kosztów eksploatacji klimatyzacji.