ZADZWOŃ!
577 166 667

 

 

 

 

 

 

 

Usługi

Klimatyzacja

Klimatyzacja to instalacja, która od lat nie traci na popularności. Z roku na rok staje się coraz tańsza, dzięki czemu zaczęła pojawiać się w wielu mniejszych biurach i w domach. Wbrew pozorom klimatyzacja nie jest urządzeniem sezonowym, które uruchomione zostaje tylko kilka razy w roku. Coraz częściej wykorzystywana jest również jako urządzenie grzewcze.

Przez lata pojawiło się mnóstwo mitów dotyczących klimatyzacji, jednym z nich jest jej negatywny wpływ na nasze zdrowie. Należy jednak zaznaczyć, że urządzenie same w sobie nie zagraża naszemu zdrowiu. Niekorzystny wpływ może wynikać z karygodnych błędów użytkowania lub montażu instalacji. Właściwie zamontowana klimatyzacja ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ poprawia jakość powietrza w domu, co z kolei oddziałuje na nasze samopoczucie.

Wybierając klimatyzację do domu lub firmy, zwróćmy uwagę na kilka istotnych kwestii, które pozwolą nam na dobór jednostki dopasowanej do naszych potrzeb.

  • Wielkość pomieszczenia, które chcemy schłodzić,
  • Głośność pracy urządzenia (zwłaszcza w przypadku klimatyzatora przenośnego) – pamiętajmy, że urządzenie, którego praca wydaje się cicha w sklepie o dużej powierzchni, może okazać się uciążliwa w naszym mieszkaniu,
  • Moc, której odpowiednia wartość warunkuje efektywną pracę urządzenia,
  • Funkcje dodatkowe: stopień filtracji powietrza, nawilżanie/osuszanie powietrza, regulacja pracy urządzenia, programator czasowy.

Wentylacja

Każdy dom musi posiadać system wentylacyjny, co reguluje polska norma budowlana. Może to być zarówno system tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, w którym powietrze powinno przepływać z nieszczelności okien do kratek wywiewnych umieszczonych w kominach wentylacyjnych, jak i system wentylacji mechanicznej. To od inwestora zależy, który system wentylacyjny wybierze. Obiekt jednak musi być wentylowany, tj. musi istnieć w nim wymiana powietrza zużytego na świeże.

Wbrew pozorom wiele osób uważa, że klimatyzacja jest w stanie zastąpić wentylację. Należy jednak pamiętać, że są to dwie zupełnie różne instalacje, pełniące zróżnicowane funkcje. Mają one za zadanie poprawić komfort wentylacyjny w budynku, a przy tym uzupełnić wzajemnie swoje działanie. Mimo to nie wolno rezygnować z wentylacji po zamontowaniu klimatyzacji.

Gdy w pomieszczeniu zamontowano mechaniczne wspomaganie wentylacji, koniecznie trzeba zatrzymać wentylatory na czas pracy klimatyzacji. W przeciwnym razie urządzenie będzie musiało pracować intensywniej, by schłodzić stale napływające do budynku gorące powietrze, co wiąże się ze zwiększeniem kosztów eksploatacji klimatyzacji.

Rekuperacja

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, ma to jednak wiele wad, w tym między innymi wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę, urządzenie zwane rekuperatorem. Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza. Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów – co stanowi znaczną przewagę nad normalnym otwieraniem okien. Nie musisz się też martwić sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości i natury, gdyż filtry rekuperacji przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.

Instalujesz w domu rekuperator. Rekuperator stanowi serce, centralę rekuperacji z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień powietrze to powietrze zimne i czyste (miejmy nadzieję, ale dla rekuperacji to nie problem) zaciągane z zewnątrz budynku. Drugie strumień to powietrze ciepłe, ale brudne, zużyte, wilgotne, wyciągane z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty – okrągłe kratki na suficie i ścianach. Te dwa strumienie powietrze spotykając się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze, ale co ważne, nie mieszają się ze sobą, gdyż każde płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze! Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o, najczęściej, zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.